Grzybca paznokci domowe sposoby

Grzybica pojawia się na paznokciach rąk i stóp. Wygląda fatalnie – paznokcie są żółte, twarde oraz kruche. Grzybicą można zarazić się od innych osób na siłowni lub na basenie. Gdy tylko zauważymy objawy to należy szybko zacząć walkę z tym schorzeniem. Na grzybicę jest wiele sposobów domowych lub pochodzących z apteki, czyli maści, żele, kremy, czasami także środki doustne. Domowe sposoby są niedrogie i nieszkodliwe. Jednym z nich jest stosowanie olejku herbacianego, który skutecznie zwalcza grzybicę paznokci. Olejek jest dostępny w sklepach zielarskich oraz aptekach. Warto po niego sięgać i dzięki niemu szybko pożegnać grzybicę paznokci. Innym sposobem jest moczenie stóp w płukance z octu jabłkowego – litr wody na litr octu jabłkowego i kąpiel stóp trwająca około pół godziny – to dobry sposób na walkę z grzybicą paznokci. Choroba ta jest dokuczliwa, dlatego warto ją zwalczać. Wskutek grzybicy paznokci można stracić paznokcie. Nieleczona grzybica przenika do obiegu krwi. Dlatego nie wolno lekceważyć grzybicy paznokci, lecz trzeba ją od razu leczyć. Lekceważenie grzybicy może prowadzić do bardzo groźnych skutków dla całego organizmu.

Przyczyny grzybicy paznokci

Powodów grzybicy paznokci jest kilka:

 • Osłabienie organizmu spowodowane przemęczeniem i stresem. Słaby organizm łatwiej zapada na różne infekcje, nie tylko na grzybicę paznokci. Grzybice nabywamy od innych osób, ale możemy też nią zarazić wiele osób w otoczeniu. Walczmy z grzybica, aby nie rozsiewać tej choroby wokół siebie.
 • Chodzenie na boso na basenie, w szatni, pod prysznicem;
 • Korzystanie z pożyczonych butów-  druga osoba może mieć grzybicę;
 • Odwiedzanie salonów kosmetycznych, które nie dają o higienę podczas pedicure oraz manicure;
 • Zarażenie się od członka rodziny lub znajomych;
 • Pożyczanie ręczników oraz bielizny – w ten sposób bardzo łatwo można się zarazić grzybicą stóp.

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

W domu można stosować następujące sposoby:

 • Kąpiele chorych stóp w wodzie z olejkiem herbacianym;
 • Kąpiele stóp w wodzie z octem jabłkowym;
 • Wcieranie oliwy z oliwek w paznokcie dwa razy dziennie;
 • Wcieranie w paznokcie olejku herbacianego dwa razy dziennie;
 • Pomocne są także kąpiele z dodatkiem olejku tymiankowego lub lawendowego.

Domowe sposoby wspierają leczenie, dlatego trzeba też wybrać się do lekarza i stosować leki z apteki, które są doskonałym sposobem na leczenie. Są to maści, kremy i żele. Leczenie grzybicy paznokci trwa od trzech tygodni do pół roku. Szybciej tej choroby wyleczyć się nie da, ale koniecznie trzeba dbać o zdrowe paznokcie. Doskonałe zdrowie paznokcie to cel, a nieleczone grzybica powoli atakuje cały organizm. Dlatego tak ważne jest leczenie grzybicy od razu, a nie czekanie na to, aż się rozwinie i zajmie cały organizm. Należy nosić obuwie, które nie uciska i skarpetki wykonane z przewiewnego materiału, najlepiej z bawełny. Paznokcie trzeba obcinać regularnie, dbając także o zdrowie stóp. Codziennie po kąpieli stopy należy wytrzeć dokładnie, do sucha. Dbać trzeba też o to, by przestrzenie między palcami również były suche.